امروز : جمعه ، 26 شهریور 1400    ساعت :
 • موسس و مسئول فنی آزمایشگاه
 • 11
  تازه ها

   

  حقایقی ترسناک درباره کرونای "لامبدا"

  ایسنا/کرمانشاه حالا حدود دو سال از شیوع کرونا در جهان می گذرد. ویروسی که به دردسازترین و خطرناک‌ترین ویروس جهان تبدیل شده و علی رغم گذشت این مدت و کشت و کشتار بسیار و موارد بالای ابتلا، هنوز هم ابعاد پنهان و ناشناخته بسیاری دارد.

  این هیولای کوچک حالا هر چند وقت یکبار جهش پیدا کرده و با ظاهری جدید به قتل عام مردم دنیا مشغول می شود. در جهش اخیر، سویه "لامبدا" از دل این ویروس بیرون آمده، سویه‌ای که به اعتقاد متخصصان خطرات آن قابل تصور نیست و اگر در جهان شیوع یابد احتمالا باید منتظر یک قتل عام گسترده باشیم.

  دکتر مهدی تقدسی متخصص ایمنولوژی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا، با هشدار نسبت به خطرات بسیار این سویه جدید، گفت: مقالات علمی حقایق تلخی درباره این سویه بیان می کند که نگرانی های بسیاری در جهان ایجاد کرده است.

  وی افزود: این سویه جدید جهش های مختلفی پیدا کرده که هم قدرت سرایت و هم قدرت کشندگی آن را به میزان چشمگیری افزایش داده است.

  تقدسی گفت: در این سویه جدید دو جهش رخ داده موجب شده که قدرت سرایت ویروس تا حد زیادی افزایش یابد. همچنین سه جهش دیگر موجب شده که "لامبدا"، توان فرار از سیستم ایمنی بدن را پیدا کند.

  تقدسی با بیان اینکه در حال حاضر در افراد دو نوع ایمنی در برابر ویروس کرونا داریم، افزود: یکی ایمنی طبیعی است که در بدن افراد مبتلا به کرونا پادتن تولید می شود و دیگری ایمنی ناشی از تزریق واکسن است و متاسفانه جهش های صورت گرفته در سویه "لامبدا" موجب شده این سویه جدید قابلیت عبور از این دو سد ایمنی را داشته باشد.

   دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: نگرانی دیگری که در رابطه با این سویه جدید وجود دارد این است که پروتئین S این ویروس، به پدیده افزایش عفونت به کمک آنتی بادی‌های بدن حساسیت بیشتری دارد، یعنی این ویروس توانایی این را دارد که از آنتی بادی های تولید شده در بدن به نفع خود استفاده کند که حقیتا نگران کننده است.

  تقدسی در خصوص کارایی واکسن های کرونا در برابر این سویه جدید هم گفت: واکسن ها به دو دلیل کارایی که باید را در برابر این سویه جدید ندارد. از جمله اینکه ایمنی ایجاد شده از طریق آنها ظرف چند ماه کاهش می یابد. از طرفی جهش های ایجاد شده در این سویه جدید بگونه ای است که مقاومت بالایی در برابر واکسن ایجاد می کند.

  تقدسی گفت: در حال حاضر طبق مقاله علمی منتشر شده کارایی واکسن هایی مثل "فایزر" و "مُدرنا" در برابر این سویه جدید به حدود 48 درصد رسیده است.

  این متخصص ایمنولوژی در خصوص راه های پیشگیری از ابتلا به این سویه جدید هم گفت: تنها راه مانند سویه های قبلی استفاده از ماسک است و ترجیحا افراد باید از دو ماسک استفاده کنند.

  وی افزود: نکته مهم و حائز اهمیت دیگر پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و پرتجمع مانند دانشگاه، مدارس، پذیرش بیمارستان ها، بانک های شلوغ و ... است.

  تقدسی گفت: رعایت فاصله 1.5 تا دو متر هم در پیشگیری از این سویه جدید بسیار حائز اهمیت است که افراد باید رعایت کنند.

  وی افزود: شیوع سویه جدید مانند یک بمب بیولوژیک خواهد بود و تنها راهکار در حال حاضر پیشگیری است و امیدواریم این سویه جدید شیوع گسترده پیدا نکند.

   

   

  پیام های بهداشتی

  آیا ویروس بیماری کرونا می‌تواند از غذا منتقل شود؟ این روزها لباس‌ها را چگونه بشوییم؟ وظایف خانگی روزمره اکنون به منبع عدم اطمینان و نگرانی تبدیل شده‌اند. خانواده‌ها در تلاش هستند تا امور اولیه زندگی را انجام داده و در همان حین عزیزان‌شان را ایمن و سالم نگه دارند. اطلاعات نادرست گسترده درباره ویروس همه را در خطر قرار داده و فشار روانی تشخیص واقعیات از جعلیات را افزایش داده است.

  تحقیقات درباره ویروس بیماری کرونا ادامه دارد، اما تاکنون می‌دانیم که این ویروس از طریق ارتباط مستقیم به مانند قطرات تنفسی فرد مبتلا (ناشی از سرفه یا عطسه)، و نیز لمس سطوحی که با ویروس آلوده شده‌اند، منتقل می‌شود. ویروس می‌تواند بین چند ساعت تا چند روز روی سطوح زنده بماند. اما خبر خوب این است که ضدعفونی‌کننده‌های معمولی می‌توانند ویروس را از بین ببرند. حال این وضعیت چه معنایی برای خانه شما خواهد داشت؟

  برای اینکه به والدین کمک کنیم، آخرین اطلاعات تخصصی را درباره اینکه بیماری کرونا چیست و نکته‌هایی برای دور نگه داشتن آن از خانه را مطرح می‌کنیم.

   

  بهداشت شخصی

  تمهیدات بهداشتی شخصی می‌تواند در حفظ سلامت خانواده‌تان و افراد دیگر مفید باشد.

   

  به صورت‌تان دست نزنید

  از لمس چشمان، بینی و دهان پرهیز کنید.

   

  توی دست‌ها سرفه یا عطسه نکنید

  دهان و بینی خود را در زمان سرفه یا عطسه با آرنج یا یک دستمال بپوشانید. فورا دستمال استفاده شده را دور بیندازید.

   

  فاصله را حفظ کنید

  حدقل یک متر فاصله از هر فردی که سرفه یا عطسه می‌کند داشته باشید.

   

  دست‌ها را بشویید، بشویید، بشویید

  بله، همه جا این جمله را می‌شنوید، زیرا این کار بهترین خط دفاعی ما است. دست‌ها را به صورت مداوم و حدقل به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.

  یک راه آسان برای انجام این کار با کودکان این است که در تمام مدت شستشو یکی از سرودهای مورد علاقه آنها را با هم بخوانید.

  مطمئن شوید پس از اینکه عطسه کرده و یا بینی خود را پاک کردید، به توالت رفتید، زمانی که از خانه بیرون رفته یا وارد آن می‌شوید، قبل از آماده کردن غذا، ‌قبل از آرایش کردن، قراردادن لنزهای چشمی و ... دست‌ها را بشویید.

  اگر از ماده ضدعفونی‌کننده استفاده می‌کنید اطمینان یابید که حداقل ۶۰ درصد الکل دارد، اطمینان یابید که تمام قسمت‌های دست آغشته شده و سپس دست‌ها را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه به هم بمالید تا زمانی که خشک شوند.

  آیا می‌دانستید؟ آب سرد و آب گرم نیز در کشتن میکروب‌ها و ویروس‌ها به همان اندازه مؤثر است البته تا زمانی که از صابون استفاده می‌کنید و دست‌ها را به شیوه درست می‌شویید!

   

  نظافت خانه

  نظافت و ضدعفونی سطوحی در خانه که تماس زیادی با آنها دارید یکی از اقدامات احتیاطی مهم برای کاهش ریسک ابتلا است.

  از دستورالعمل‌های مندرج در محصولات نظافتی برای استفاده صحیح و ایمن پیروی کنید، این دستورالعمل‌ها شامل اقدامات احتیاطی هستند که در زمان استفاده باید انجام دهید به مانند پوشیدن دستکش و یا اطمینان از اینکه جریان هوای خوبی در خانه برقرار باشد.

  برخی کشورها لیستی از محصولات پیشنهادی برای استفاده علیه ویروس کرونا را پیشنهاد داده‌اند.

   

  نظافت و ضدعفونی سطوحی که در معرض تماس زیاد هستند

  هر خانه‌ای متفاوت است اما مکان‌هایی که معمولا تماس بسیاری با آنها داریم عبارتند از: دستگیره درب‌ها، میزها، صندلی‌ها، نرده‌ پله‌ها، سطوح آشپزخانه و حمام، شیر آب، توالت، کلیدهای برق، تلفن‌های همراه، رایانه‌ها، تبلت‌ها، صفحه کلیدها، کنترل‌ها، دسته‌های بازی و نیز اسباب‌بازی‌های مورد علاقه.

   

  برای نظافت و ضدعفونی از چه موادی باید استفاده کرد؟

  اگر سطح مورد نظر کثیف است ابتدا با صابون یا مواد شوینده و آب پاک کنید. سپس از یک ماده ضدعفونی کننده که حاوی الکل (در حدود ۷۰ درصد) یا سفید کننده است استفاده کنید. سرکه و دیگر محصولات طبیعی توصیه نمی‌شوند.

  در بسیاری مناطق یافتن اسپری‌ها یا دستمال‌های ضدعفونی کننده کار سختی است. در چنین مواردی، نظافت را با آب و صابون ادامه دهید. راه‌حل‌هایی چون سفیدکننده‌های خانگی رقیق شده نیز می‌توانند برای پاک کردن برخی سطوح به کار روند.


   
  چگونه ضدعفونی کنیم

  مواد نظافتی را که روی یک سطح استفاده کرده‌اید، نباید بلافاصله پاک کنید. بسیاری محصولات ضدعفونی کننده، مانند اسپری‌ها یا دستمال‌های مرطوب، باید چند دقیقه بر روی سطوح بمانند تا تأثیر گذارند. همیشه دستورالعمل‌ها را بخوانید تا مطمئن شوید که از محصولات آن گونه که توصیه شده استفاده می‌کنید و از آسیب زدن به کالاهای حساس به مانند تلفن‌های همراه یا دیگر دستگاه‌های الکترونیک جلوگیری کنید. استفاده از کاورهای قابل نظافت را برای دستگاه‌های الکترونیکی مدنظر قرار دهید.

   

  نظافت لباس‌ها

  هنوز مشخص نیست که ویروس کرونا تا چه مدتی بر روی پارچه زنده می‌ماند اما بر روی لباس‌هایی که حاوی پلاستیک یا فلز هستند می‌تواند چند ساعت تا چند روز به بقا ادامه دهد.

  احتیاط و عقل سلیم خود را به کار گیرید. اقدامات مناسب شامل درآوردن کفش‌ها، وقتی وارد منزل می‌شوید و عوض کردن لباس‌های بیرون با لباس تمیز در زمان بازگشت از اماکن شلوغ و همچنین شستن دست‌ها با آب و صابون بلافاصله پس از تعویض لباس را انجام دهید.

   

  شستشوی لباس‌ها در خانه

  ملحفه‌ها، حوله‌ها و لباس‌ها را به طور مداوم تمیز کنید.

  ·         لباس‌ها و سایر اقلام را تکان ندهید تا احتمال پخش ویروس از طریق هوا را به حداقل برسانید.

  ·         این اقلام را با صابون یا مواد شوینده و با استفاده از آب با بیشترین دمای توصیه شده بشویید و سپس آنها را به طور کامل خشک کنید این دو اقدام در کشتن ویروس‌ها مفید هستند.

  ·         بلافاصله دست‌ها را با آب و صابون بشویید یا از ژل‌های الکل‌دار استفاده کنید.

  ·         سطل یا کیسه لباس‌های کثیف را نیز شسته یا ضدعفونی کنید. بهتر است اقلام کثیف را در کیسه‌های یکبار مصرف نگهداری کنید.

   

  شستشوی لباس‌ها بیرون از خانه

  ·         آماده کردن اقلام کثیف پیش از ترک خانه می‌تواند زمان بیرون ماندن را به حداقل برساند.

  ·         سعی کنید زمانی بروید که افراد کمتری بیرون هستند.

  ·         از دیگر افراد فاصله فیزیکی داشته باشید.

  ·         در صورت امکان دستکش یکبار مصرف بپوشید، سطوح تمام ماشین‌هایی که استفاده می‌کنید را ضدعفونی کنید و به صورت‌تان دست نزنید.

  ·         بلافاصله دست‌ها را با آب و صابون بشویید یا از یک ژل ضدعفونی الکل‌دار استفاده کنید.

  ·         کیسه یا سطل حاوی اقلام کثیف را شسته یا ضدعفونی کنید. بهتر است اقلام کثیف را در کیسه‌های یکبار مصرف حمل کنید.

  اگر به خشکشویی یا لباسشویی دسترسی ندارید، لباس‌ها را در خانه با صابون یا مواد شوینده و با گرم‌ترین آبی که مناسب اقلام است.

   

  آماده کردن غذا

  اگرچه تاکنون مدرکی که نشان دهد ویروس از طریق غذا یا بسته‌بندی به افراد منتقل شده، ارائه نشده است، اما ممکن است که افراد ابتدا یک سطح یا شیء که آلوده به ویروس بوده را لمس کرده، سپس به صورت خود دست زنند و دچار بیماری شوند.

  خطر زمانی بیشتر می‌شود که افراد بیرون از منزل و در فروشگاه مواد غذایی یا در زمان دریافت غذا (مثلا دریافت غذا در مناطقی که غذای آماده می‌فروشند) در فاصله نزدیک با افراد دیگر قرار می‌گیرند. مانند هر زمان دیگری، بهداشت فردی مناسب در زمان آماده کردن غذا برای جلوگیری از هر نوع بیماری ناشی از غذا مهم است.

   

  موارد احتیاطی مرتبط با بسته‌بندی مواد غذایی و آماده کردن غذا

  ·         تمام مواد غیرضروری بسته‌بندی را جدا کرده و در سطل زباله درب‌دار بیندازید.

  ·         غذا را از جعبه بیرون‌بر برداشته، در یک بشقاب قرار داده و جعبه را دوربیندازید.

  ·         بسته‌بندی‌هایی مانند قوطی را می‌توان قبل از بازکردن و نگهداری با مواد ضدعفونی تمیز کرد.

  ·         مواد بسته‌بندی نشده مانند میوه یا سبزیجات را با آب و مواد ضدعفونی کننده بشویید.

  ·         بلافاصله دست‌ها را با آب و صابون شسته و یا از ژل‌های الکل‌دار استفاده کنید.

   نکات کلی بهداشت غذا

  ·         پیش از آماه کردن هر نوع غذایی دست‌ها را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.

  ·         غذا را در دمای توصیه شده بپزید.

  ·         در صورت امکان، مواد فاسد شدنی را در یخچال و یا فریزر نگهداری کرده و به تاریخ انقضا توجه کنید.

  ·         سعی کنید غذای دورریز و بسته‌بندی را به صورت مناسب و با رعایت اصول بهداشتی دور ریخته و از انباشته کردن باقیمانده‌ها که می‌تواند حشرات را جذب کند، پرهیز کنید.

  ·         پیش از غذا خوردن دست‌ها را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون شسته و مطمئن شوید که کودکان نیز همین کار را انجام می‌دهند.

   

  انجام نمونه گیری به صورت رایگان در منزل - تلفن جهت هماهنگی 09352925877

  انجام نمونه گیری به صورت رایگان در منزل - تلفن جهت هماهنگی 09352925877

  نمونه گیری در منزل بصورت رایگان فقط با پیام واتس آپ یا تماس با شماره 09352925877

  14:268/1/2015

  راهنمای دریافت جواب از طریق سایت آزمایشگاه - (نام کاربری کد ملی ورمز عبور تلفن همراه)

  راهنمای دریافت جواب از طریق سایت آزمایشگاه - (نام کاربری کد ملی ورمز عبور تلفن همراه)

  جهت دریافت جواب آزمایش های بالینی پس از ورود به قسمت "سیستم جوابدهی آنلاین" 1- در قسمت نام کاربری، کد ملی را وارد نمائید. 2- در قسمت کلمه عبور شماره تلفنی را که به پذیرش اعلام کرده اید ، وارد نمائید.

  10:0011/28/2015

  انجام تست عرق با دستگاه نانوداکت ساخت کشور آمریکا با راحت ترین روش ممکن

  انجام تست عرق با دستگاه نانوداکت ساخت کشور آمریکا با راحت ترین روش ممکن

  مزایای استفاده از این دستگاه در مقایسه با تجهیزات مشابه : 1- بدون هیچ گونه عوارض جانبی می باشد. 2- جمع آوری عرق و انجام تست در کمتر از 30 دقیقه امکان پذیر است. 3- دستگاه فوق دارای تاییدهای CE و FDA می باشد.

  14:1012/13/2015

  سیستم جوابدهی آنلاین


  نام کاربری               
  کلمه عبور                   

  جستجوی آزمایشات بر اساس نام

  جوابدهی آزمایشگاه ها


  نام کاربری
  کلمه عبور        

  جستجوی آزمایشات
  آدرس آزمایشگاه

  کرمانشاه، پارکینگ شهرداری، خیابان حاج محمد تقی اصفهانی، ساختمان دکتر آل آقا